Jednoosobowa działalność gospodarcza to wciąż najbardziej popularna forma powadzenia działalności. Jej założenie jest szybkie i proste, księgowość uproszczona, a sam przedsiębiorca może korzystać z wielu ulg dla nowego podmiotu. Atrakcyjność tej formy prowadzenia biznesu zdaje się jednak przyćmiewać odpowiedzialność jaka ciąży na właścicielu. Odpowiada on bowiem za zobowiązania swojej firmy całym swoim majątkiem. Ponadto w przypadku wystąpienia niekorzystnych zdarzeń losowych (takich jak trwała niezdolność do pracy czy wypadek ze skutkiem śmiertelnym) problematyczne staje się kontynuowanie działania firmy.
W wielu przypadkach opłacalne jest rozważenie przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jakie są korzyści z przekształcenia?
Pierwszą niewątpliwą korzyścią jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Wspólnik spółki nie odpowiada bowiem za zobowiązania spółki. Ryzyko ekonomiczne ogranicza się do utraty majątku wniesionego do spółki.
Kolejną korzyścią jest stworzenie możliwości pozyskania dodatkowego kapitału na rozwój działalności w drodze przyjęcia nowych wspólników i podwyższenia kapitału spółki. Choć samo przekształcenia dokonuje się wyłącznie w jednoosobowa spółkę kapitałową, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby potem do spółki dołączyli nowi udziałowcy.
Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest „lepsze postrzeganie” spółki kapitałowej niż działalności prowadzonej indywidualnie przez rynek i instytucje finansowe.
Kolejną korzyścią, której należy upatrywać ze strony najbliższych przedsiębiorcy jest możliwość łatwiejszego kontynuowania przez spadkobierców działalności po śmierci udziałowca spółki, aniżeli w przypadku śmierci osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Planowana jest nowelizacja przepisów, które upraszczałyby prowadzenie działalności po śmierci przedsiębiorcy, jednakże na ten moment najważniejsze trudności jakie można w tym obszarze wskazać to wygaśnięcie u koncesji lub zezwoleń na prowadzenie działalności, wygaśnięcie NIP i brak możliwości używania kas fiskalnych, wygaśnięcie pełnomocnictw czy rozwiązanie umów o pracę z zatrudnionymi w firmie.
Jak przebiega procedura przekształcenia?
Przekształcenie to proces, który warto dobrze zaplanować i przemyśleć każdy jego etap, aby potem płynnie go przeprowadzić. Jak każda zmiana, także i ta, będzie wiązać się z pewnym wkładem pracy – koniecznością przygotowania wielu dokumentów, szczegółową weryfikacją dotychczasowego sposobu prowadzenia biznesu i posiadanego majątku, poinformowania pracowników i kontrahentów o zmianach.
Aby przekształcić działalność jednoosobową w spółkę z o.o. należy:
Plan przekształcenia powinien obejmować informację o wartości bilansowej majątku przekształconego przedsiębiorcy – na określony dzień w miesiącu poprzedzającym jego sporządzenie. Do planu należy załączyć projekt oświadczenia o przekształceniu, projekt statutu spółki, wycenę aktywów (pasywów) przedsiębiorstwa przekształcanego, sprawozdanie finansowe do celów przekształcenia (na dzień ustalenia wartości bilansowej). Plan powinien być zaopiniowany przez biegłego rewidenta – którego na wniosek przekształcanego, wyznacza sąd.
Czynności opisane powyżej wykonuje przekształcany przedsiębiorca.
Wniosek o wpis przekształcenia do rejestru sądowego składają wszyscy członkowie Zarządu przekształconej spółki. Na ich wniosek ogłasza się również to przekształcenie.
Sąd rejestrowy, dokonuje wpisu do rejestru nowej spółki i przesyła stosowne postanowienie do CEIDG. Na tej podstawie z rejestru działalności gospodarczej usuwa się wpis jednoosobowego przedsiębiorcy.
Jest to pierwsza część artykułu na temat przekształcenia działalności gospodarczej.
Drugą część wpisu znajdziecie Państwo pod linkiem: Przekształcenie działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. cz. II.
Druga część opisuje skutki prawne i podatkowe przekształcenia.