Jednolity Plik Kontrolny pozwolił na ujawnienie około 1,5 mld zł w pustych fakturach


Zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w MF Zbigniew Wiliński poinformował poinformował PAP, że analizy Jednolitego Pliku Kontrolnego pozwoliły na ujawnienie pustych faktur na około 1,5 mld zł.

W lipcu br. wystawiono puste faktury na 157 mln zł. W maju oszuści wystawili 20,2 tys. pustych faktur na 237,8 mln zł. Z odliczenia VAT od takich faktur skorzystało 7,9 tys. firm, które składają JPK, a faktury wystawiło 5,7 tys. podmiotów.

Zbigniew Wiliński  dodał, że resort finansów jest coraz bardziej skuteczny, jeśli chodzi o walkę z procederem wystawiania pustych faktur dzięki czemu ich liczba z miesiąca na miesiąc spada.

JPK VAT to składane co miesiąc, w formie elektronicznej, bez wezwania urzędu, dane o sprzedaży i zakupach. Pliki trafiają do centrum we Wrocławiu. Tam pracownicy fiskusa sprawdzają, czy dane z jednej strony transakcji mają odzwierciedlenie w danych drugiej strony transakcji. Jeżeli ktoś bowiem odliczył VAT, to ktoś inny go musiał odprowadzić.

1 lipca 2016 r. obowiązek składania JPK objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 – duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK.

1 stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie mikroprzedsiębiorców. Dzięki temu fiskus będzie mógł prześledzić wszystkie transakcje VAT między firmami.

 

źródło: Money.pl


Powiązane usługi:

Udostępnij Tweet Udostępnij